X
Produkt byl přidán do objednávky.

Oblečení pro vaše projekty

Váš košík je prázdný

[x]

Úvod Wiki

Slovníček pojmů

Pracovní oděvy 

Pracovní oděvy jsou významnou součástí mnoha profesí. Rozlišují se podle jednotlivých oborů činnosti a plní především ochrannou funkci. Při výběru pracovních oděvů musí být kladen důraz na kvalitu, aby při každodenní pracovní zátěži nepodléhaly rychlému opotřebení.

U speciálních pracovních oděvů, jako jsou například nehořlavé oděvy pro svářeče nebo oděvy pro pilaře, je nutné se u výrobce či prodejce informovat, zda splňují příslušné normy.

Kromě pracovního oděvu mnozí pracovníci používají různé osobní ochranné pracovní pomůcky:

V současné době pracovní oděvy neplní pouze preventivní funkci při jednotlivých pracovních rizicích, ale prezentují také image firmy. Zaměstnavatelé doplňují oděvy o výšivky či potisky

Treková obuv

Treková obuv (může se jí také říkat trekingová obuv) je vhodná zejména pro venkovní aktivity, například pro rodinné procházky nebo vysokohorskou turistiku. Nízké modely pro běžné nošení a do lehkého terénu Vám poskytnou dostatečnou oporu při lehké a střední turistice a volnočasových aktivitách.

Pracovní obuv

Pracovní obuv je základem pracovního oděvu a její výběr by se neměl podceňovat. Hlavně z důvodu, že ne každá pracovní obuv splňuje požadavky na ochranu v prostředí, ve kterém se bude používat.

Jak vybírat pracovní obuv?

Vhodná pracovní obuv tvoří součást bezpečné ochrany pracovníka. Pracovní obuv se vybírá podle dvoumístného označení (písmeno + číslo), které se řídí příslušnou normou a určuje stupeň a druh ochrany. Nachází se v názvu obuvi (např. Sandál s ocelovou tužinkou S1 C91023). Z hlediska úrovně ochrany v nabídce máme dvě skupiny:

 • dle EN 347 Pracovní obuv (ČSN EN ISO 20 347)
 • dle EN 345 Bezpečnostní obuv (ČSN EN ISO 20 345)

ČSN EN – evropská norma převzatá do národního systému norem ČR.

Pracovní obuv dle EN 347

Tato pracovní obuv nemá ochrannou špici (tužinku) na ochranu před nárazem a stlačením. Další specifikace je daná označením „O“.

Bezpečnostní obuv dle EN 345

Bezpečnostní obuv je opatřena ochrannou špicí – ocelovou, kompozitní (nekovovou) a plastovou, která poskytuje ochranu před nárazem energií o max. 200 J a stlačením silou do 15 kN. Další specifikace je daná označením „S“.

Pryžová obuv - holínky 

Holínky neboli gumáky se řadí mezi speciální druh pracovní obuvi. Mají za úkol chránit nepříznivými vlivy jako jsou voda, bahno, chlad a sníh.  Kvalitní kaučuková obuv musí těmto vlivům dlouhodobě odolávat. Holínky jsou vhodné pro celoroční nošení. Svou oblibu si získaly pro svou voděodolnost a snadnou údržbu. Na trhu jsou k dostání tyto druhy:

Osobní ochranné pracovní prostředky

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) jsou ochranné prostředky, které chrání zaměstnance před riziky, které by mohly ohrozit jeho zdraví. Musí splňovat pořadavky stanovené nařízením vlády č. 21/2003 Sb. 

Ochranné brýle 

Ochranné brýle patří mezi nejdůležitější součást pracovního oděvu, protože chrání pracovníka před poškozením zraku. Jejich vlastnosti se liší podle toho, pro kterou práci jsou určeny:

 • Brýle BASIC: čirý polykarbonátový zorník tř. 1F, možnost nasazení na dioptrické brýle 
 • Brýle BARDEN: nastavitelné stanice, nemlživá úprava, vrstva proti poškrábání, tři varianty - čiré, kouřové, žluté
 • Brýle ARTILUX: tvrzený polykarbonátový zroník, bez obrouček
 • Brýle WLDGUARD SE 1140: nepřímo větrané brýle, měkká plastová lícnice, odklápěcí svářecký zorník, možnost nasazení na dioptrické brýle 
 • Brýle ARTILUX WELD: nepřímo větrané brýle s odklápěcími zorníky tř. F, možnost nasazení na dioptrické brýle, vhodné pro svařování 

Pracovní rukavice 

Pracovní rukavice slouží k ochraně rukou před chemickými, biologickými a mechanickými riziky. 

 • Kombinované - vyrobeny ze 2 a více materiálů, nejčastěji kůže - textil 
 • Celokožené - vyrobeny z různých druhů kůže - štípaná vepřovice, lícová nábytková hovězina, lícová kozinka, vepřová lícovka
 • Textilní - jednoduché, buď bezešvé nebo šité z úpletu 
 • Neprořezné - protiprořezové 
 • Chemické - vyrobené latexu, bavlněného úletu máčeného v PVC, přírodního latexu, nitrilu 
 • Svářecké - ochrana rukou při sváření, vyrobeny z hovězí štípenky
 • Jednorázové - vyrobené z plyetylénové fólie, vinylu, latexu nebo nitrilu 
 • Tepelně odolné - šité ze speciální tkaniny, mácené v nitrilu, vhodné pro manipulaci s horkými předměty 
 • Povrstvené - vyrobené z různých úpletů a máčeny v různých materiálech 

Ochranné štíty 

Ochranný štít je určený k ochraně očí a obličeje proti nárazu pomalu letících částit s dopadovou energií. 

Ochrana sluchu 

Chrániče sluchu se používají k tlumení, redukci a kontrole hluku při práci v nepřiměřeně hlučném prostředí. Pracovník nesmí pociťovat bolestivý hluk. 

Ostaní pracovní oděvy 

Mezi pracovní oděvy se také řadí:

Na oděvy je opět možné vyšít logo společnosti. Nejvhodnější je pro to kšiltovka, protože je stále na očích. Barvy pracovních oděvů buď korenspondují s barvami společnosti, nebo slouží pro rozdělení různých pracovišť, aby bylo hned jasné, do jaké divize pracovník patří.

Vytisknout stránku

© 2018, Petex – všechna práva vyhrazena

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | E-shop vytvořen na B2C Brána | XHTML 1.0

Ochranné pracovní pomůcky